• ساعت : ۰۰:۰۰
  • تاريخ :
     ۱۴۰۱/۰۴/۲۱ 
بررسی میزان یك نوع عفونت كرمی مشترك بین انسانها و سگها

توسط پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی قزوین انجام شد.

استرونژیلودیازیس(S. stercoralis) یک عفونت کرمی منتقله از خاک می‌باشد که در انسان‌ها، نخستی‌سانان (پریماتها) ، سگ‌ها و سگ‌سانان وحشی دیده می‌شود. 
با داده‌های موجود در مورد شیوع این عفونت، پتانسیل انتقال مشترک بین این میزبان‌ها به خوبی درک نشده است و اغلب مطالعات بر روی نمونه‌های انسانی متمرکز شده است. این عفونت بیشتر در کشورهای واقع شده در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری مشاهده می‌شود، این بیماری قابلیت سرایت از حیوان به انسان (زئونوز) را دارا است. تظاهرات اصلی عفونت S. stercoralis   شامل علائم گوارشی و پوستی است. با این حال، می‌تواند بدون علامت باشد و از طرف دیگر این بیماری در افراد مبتلا به نقص ایمنی و افراد مصرف کننده داروهای کورتیکو استرویید قادر به ایجاد حالت هایپراینفکشن می‌باشد. 
دکتر میلاد بدری دکترای تخصصی انگل شناسی پزشکی و مجری این طرح در تعریف هایپراینفکشن گفت این حالت زمانی رخ میدهد که بار بیماری آنقدر زیاد شده که به درمانهای رایج جواب نمیدهد و در 90% موارد منجر به مرگ بیمار می شود.
وی ادامه داد که برای افزایش آگاهی در مورد شیوع این بیماری، مطالعه مرور نظام مند و فراتحلیل (Systematic reviews and meta-analyses) بر روی میزان شیوع این عفونت در سگ های جهان انجام شد.
به گفته دکتر بدری، یافته‌های مطالعه نشان داد شیوع S. stercoralis  در سگ‌های جهان 6٪ و در سگ‌های ولگرد 11٪  و در کشورهای توسعه نیافته دارای بیشترین میزان شیوع 22٪ بوده است.
این پژوهشگرحوزه انگل شناسی و بیماریهای عفونی اظهار داشت با توجه به نتایج انجام مطالعات در مورد شیوع این بیماری در سگ سانان، افزایش آگاهی اجتماعی در زمینه بهداشت عمومی در جهت جلوگیری از مسیرهای انتقالی این عفونت بیش از پیش احساس می‌شود.
وی پیشنهاد کرد دستاورد نتایج این تحقیق در اختیار محقیقین حوزه بهداشت سلامت قرار گیرد تا با دید بهتری نسبت به اجرای برنامه های پیشگیری از شیوع این عفونت انگلی اقدام کنند. 
دکتر بدری در پایان گفت نتایج حاصل از این مطالعه می‌تواند میانگین شیوع این عفونت انگلی را درکشور ما نسبت به سایر نقاط جهان مشخص نماید که می‌توان با یک برنامه مشخص از میزان ابتلا به این عفونت مهم انگلی جلوگیری کرد.
گفتنی است در این پژوهش دکتر آیدا وفای اصلاحی دکتری انگل شناسی پزشکی و دکتر سیما هاشمی پور استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی قزوین، فوق تخصص غدد درون ریز و متابولیسم و رییس مرکز تحقیقات بیماریهای متابولیک بیمارستان ولایت به صورت  کار مشترک با دانشکده دامپزشکی دانشگاه راس (Ross University School of Veterinary Medicine) و تحت نظارت پروفسور جنیفر کیتزس استاد تمام گروه انگل شناسی دانشگاه Ross  انجام و در ژورنال معتبر پارازیت وکتور چاپ شده است. 
علاقه مندان میتوانند از طریق لینک زیر متن کامل مقاله را مشاهده نمایند:
https://parasitesandvectors.biomedcentral.com/articles/10.1186/s13071-021-05135-0
 

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    6.0.15.0
    V6.0.15.0